Bağırmak mı istiyorsunuz? Toplantı odasına buyurun

bagirmak-mi-istiyorsunuzkDatassist'in katkılarıyla 22 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bağırmanın dozu, yeri ve hedefi ayarlandığında iyi sonuçlar verir. Problemlere bağırın, talihsizliklere bağırın, sorumluların hatalarına bağırın. Tüm öfkenizi toplantıda kusun ve çözüme odaklanın. Toplantıdan çıkarken herkes olumsuzluğu odada bıraksın ve olumluya yönelsin.

Çoğu zaman biz insanlar bağırmayı bir güç gösterisi olarak kullanırız. Yapma dediğimiz bir şeyi çocuğumuz yaptığında sesimizi yükseltiriz. İşyerinde asistanımız bir hata yaptığında bunu nasıl atlarsın diye bağırırız. Beklenmedik gelişmeler yüzünden işler sarpa sardığında sinirlenir, suçlu suçsuz herkese çıkışırız. Kontrolsüz bağırma kontrolsüz bir güçtür. Adeta elinizde otomatik tüfek, hedef olmaksızın önünüze çıkan her şeyi tararsınız. Sonuçta da hem kendinize hem çevrenize sadece zarar vermiş olursunuz.

 

Tükenmiş olabilir misiniz?

tukenmis-olabilirmisinizkDatassist'in katkılarıyla 15 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çok işim var hiç zamanım yok. Hiçbirşey beni mutlu etmiyor. Çok yorgunum, sıkıntılıyım, hızla sinirleniyorum. Aslında içimden de hiçbirşey yapmak gelmiyor…

Günümüzün en büyük problemlerinden biri İngilizce konuşulan dünyanın deyimiyle 'burn-out' olmak ya da türkçeleşmiş haliyle tükenmişlik. Burn out nedir? Yanmak, yıkılmak, çökmek, tükenmek, iflas etmek, zihinsel ve duygusal olarak tamamıyla kopma noktasına gelmek.

Bugünün yaşam koşullarında herkes çok fazla işi birarada yapmak, işte, evde, özel hayatında her yerde olmak, her işi üstlenmek ve durdurak bilmeden çalışmak zorunda. Bu bitmek tükenmek bilmeyen insanın yorulduğunu, susadığını, acıktığını, durup nefes alması gerektiğini unuttuğu düzende birçoğumuz öyle bir seviyeye geliyoruz ki, bir anda gözlerimiz kararıyor, düşüp bayılıyoruz, kalp krizi veya panik atak gibi ciddi sağlık problemleri yaşıyoruz, ya da vücudumuz bize yorgunluk, isteksizlik, sıkıntı gibi uyarılar veriyor. Tempomuzu hafifletmezsek öyle bir noktaya ulaşıyoruz ki, canımıza tak ediyor ve herşeyi geride bırakıp hayatın sunduğu en basit zevklerin tadını çıkarmak için inzivaya çekiliyoruz.

 

Başarılı İşleri Mutlu Takımlar Çıkarır

basarili-isleri-mutlu-takimlar-cikarirkDatassist'in katkılarıyla 08 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çalışanların mutlu ve işine adamış olması için onlara destek olun. Siz olumlu bir lider oldukça, takımınız da olumlu olacaktır. Olumlu bir ortamda çalışan motive bir takım, daha iyi işler çıkarılacaktır.

Hiç yüksek motivasyona sahip bir takımın parçası oldunuz mu? Eğer cevabınız evetse, çoğu sabah evinizden işinize mutlu bir şekilde gitmişsinizdir. İş arkadaşlarınızla ortak işler yaparken keyif almış ve onlarla beraber yeni fikirler geliştirmek sizi mutlu etmiştir. Odağınız ve coşkunuz sayesinde, o grupla çalışırken en iyi sonuçları elde etmişsinizdir. MindTools’da yayınlanan makaleye göre, olumlu takımlar morali düşük olan takımlara kıyasla çok daha fazla iş çıkarır. Takımın bir parçası olmak günlük işleri zevkli hale getirirken, yapılan işin önemli başarılar elde etmesi de sizi daha da mutlu etmiştir. Yani, morali düşük takımlara göre, mutlu takımların çok daha fazla iş başardıkları da doğru. Kısacası, lider olarak olumlu bir takım kurmak sizin için önemli bir öncelik olmalıdır.

 

Duygularınızı, Uzaktan Biri mi Kontrol Ediyor?

duygularinizi-uzaktan-birimi-kontrol-ediyorkDatassist'in katkılarıyla 01 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Algınızın Kontrolü Duygularınızda mı? Peki ya duygularınız?

Algı yönetimini Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Sinema-TV bölümünde öğretim üyesi Yapımcı-Yönetmen Erkan Büker ile konuştuk.

Erkan Bey merhaba. Algı yönetimi denince tam olarak ne kastediliyor, bize biraz bahseder misiniz?

Algı yönetimi denildiğinde ilk akla gelen “duygu” olmalıdır. İnsanoğlu, etrafında dönen dünyayı duyguları aracılığıyla tanımlar. Temelde tüm varolan elemanlar, duygularımız aracılığıyla bir anlam kazanır ve beynimize yerleşir. Mantık ve matematiksel doğrulamalar beynimizde çok kısa sürede silinir. Yani, biz yeni bir işe girerken, firmanın diğer firmalara göre konumundan, kaçıncı sırada yer aldığından daha çok, o firmada çalışanların firmalarına karşı neler hissettiklerine dikkat ederiz.

Yabancıları Bağlantı Haline Getirin

yabancilari-baglanti-haline-getirinkDatassist'in katkılarıyla 24 Haziran 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Her anne-babanın küçük çocuğuna tembih ettiği cümlelerin başında gelir ‘Sakın yabancılarla konuşma!’ Bugün yetişkinlere tam tersini öneriyoruz: Lüften yabancılarla konuşun!

Size profesyonel yaşamınızda katkı sağlayacak insanlara ulaşmak için ille ‘networking event’lerine gitmeniz gerekmez.  Alanınızda çalışan kişilerle tanışmak için kendinizi mesleki odaların etkinlikleri, konferanslar, zirveler, eğitimlerle sınırlamayın.  Bağlantı kurmak için mekan değil, yaklaşım önemlidir. Fast Company yazarı Stephanie Vozza’ya göre, doğru bir üslupla aynı asansörü paylaştığınız bir yabancı, gelecekte en güvendiğiniz iş ortağına, kariyerinizi farklı bir yola sokan bağlantıya ve yaşam boyu danışacağınız  bir arkadaşa dönüşebilir.

 

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası