Spartalı Khilon: Kendini bil

spartali-khilon-kendini-bilkDatassist'in katkılarıyla 09 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Var mıdır kendini bilmekten daha önemli bir nitelik? Delfi’deki Apollon Tapınağı’nın üzerinde yazar Khilon’un ölümsüz sözler ‘GNOTHI SEAUTON:’ KENDİNİ BİL

Kendini bilmek neden önemli? Sınırlarını bilen insan neler yapıp yapamayacağını bilir. Sınırlarını genişletmek, yapabilirliklerini arttırmak gibi çabalar içinde olması kendini geliştirmesi anlamına gelir. Keşfetmediği yönleri, varlığını hayal dahi edemediği becerileri olabilir; kendini bilmek, bunları keşfetmekle başlar. Potansiyelini bilmek ve yaptığı işlerde başarılı olmak insanı müthiş derecede tatmin eden bir şeydir ancak kişi kendini bilmeli ve altından kalkamayacağı işlere girmekten de kaçınmalıdır.

Çok dinleyin az konuşun

cok-dinleyin-az-konusunkDatassist'in katkılarıyla 02 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Rodoslu Kleobulos "Dilinizi tutun" der. Ta o zamanlardan insanın en büyük zaafının dil olduğunu saptar ve çağdaşlarını uyarır: Çok dinleyin, az konuşun.

Dilimizden ne çok çekeriz değil mi? Bazen düşüncelerimizi süzgeçten geçirmeden konuştuğumuz için, bazen doğru ifade edemediğimiz için, bazen düşünmeden konuştuğumuz için, bazen de doğrucu Davut olduğumuz için... Sebepler çok farklı olsa da, sözlerimiz bizi rezil de eder, vezir de. Kleobulos ‘dinlemeyi sevmeli, gevezeliği değil’ diye bir başka sözle konuşmaktan çok dinlemenin önemini vurguluyor. Bugün hepimizi konuşma canlısıyız, kaçımız ben çok iyi bir dinleyiciyim diyebilir ki? Gerçekten...

Başkasında hoş görmediğini sen de yapma

baskasinda-hos-gormedigini-sende-yapmakDatassist'in katkılarıyla 19 Ağustos 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Hintliler karma adını vermişler, iyilik yap, iyilik bul, kötülük yap, kötülük seni bulsun demişler. Atalarımız en yalın şekilde ‘ne ekersen, onu biçersin’ demişler. Pittakos demiş ki ; başkasında hoşuna gitmeyeni , sen de başkasına yapma.

M.Ö. 6. yüzyılın gelişmiş antik kenti Lesbos’un başkenti ve işlek limanı Mitilen, Kuzey Ege’de bulunan bir ada devletmiş. Ana karada yer alan Lesbos’la köprüler aracılığıyla birleştirilmiş. Homer’in kayıtlarına göre, henüz M.Ö. 1000’lerde dönemin ileri ticaret merkezleri arasında adı geçiyormuş. Ünü sırf ticaretle sınırlı değilmiş, medeniyetin temellerini kuran Yunan filozofl ardan Pittakos’un da ana vatanıymış.

Yavaş Başlayın Hızlı Bitirin

yavas-baslayin-hizli-bitirinkDatassist'in katkılarıyla 19 Ağustos 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Yedi Bilgenin İkincisi Prieneli Bias bizi adalete, doğruya, iyiye yönlendirir. Haksızlığa tahammülü yoktur. Her zaman temkinli olmayı tavsiye eder. ‘İşe başlamak için acele etmeyin, ancak işe başladığınızda sıkı sıkıya sarılın’ der.

Teutamus’un oğlu Bias Priene’nin en değerli düşünürlerindendir. Bias’la ilgili fazla bilgi yoktur, ancak kendisinden sonra yaşayan Efesli Heraklitos’un kaleminden Bias’ın ‘logos’unun (aklının) ötekilerden daha büyük olduğunu öğreniriz. Aklını muhakeme ve savunma yeteneğine başarıyla taşır. Bias’ı döneminin diğer bilgelerinden ayıran savunma yeteneğidir. Bu yeteneğini hep doğrunun, iyinin ve haklının tarafını tutarak ve haklıları savunarak hayata geçirmiştir. Bias’tan sonra, ‘hakimsen, bir Prieneli kararı ver’ denilmeye başlanmıştır.

Başarınızı bir alanda sınırlamayın

basarinizi-bir-alanda-sinirlamayinkDatassist'in katkılarıyla 12 Ağustos 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Gelin beraber M.Ö. 6.yy’a, zaman yolculuğuna çıkalım. Her hafta Altın Çağ’ın yedi bilgesinden biriyle tanışalım. Bize yaşama dair, iş dünyasına dair dersler versinler, aradan geçen yüzyıllara meydan okuyarak... Bu haftaki konuğumuz Miletli Thales.

M.Ö. 6. yüzyıl, tarih öncesinde yaşanan ilk aydınlanma olarak tanımlanır, bu nedenle birçok tarih araştırmacısı bu döneme Altın Çağ adını vermiştir. 6. yüzyıl dünyanın birçok yerinde dehaların, bilginlerin, mesihlerin, bilgelerin yaşadığı, insanların farklı biçimlerde aydınlanmaya, doğruya yönlendiği farklı bir yüzyıl olma özelliği taşımış, uyanışı temsil etmiştir.

 

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası