Kariyerim kaosun içinde mi? Hayır...

kariyerim-kaosun-icindemi-hayirkDatassist'in katkılarıyla 30 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Sabah işe gitmek için evinizin kapısından çıktığınız andan itibaren başınıza gelecekler, kıl payı kurtulduklarınız, kurtulamayıp sizi bulan talihsizlikler veya şanslı olaylar ne kadar öngörülebilir? Sabah uyanmak için içtiğiniz sıcacık çay üzerinize mi dökülecek? Vapuru mu kaçıracaksınız? Toplantıya geç mi kalacaksınız? Yoksa müdürünüz aniden işinden ayrılma kararı alacak ve sorumluluklarının çoğu maaş artışıyla beraber kısa süre içinde size mi bağlanacak? Sizi bir gün, bir hafta, bir ay, bir yıl içinde iyi ve kötü ne gibi sürprizler bekliyor?

Eğitim her şeyi kucaklar

egitim-her-seyi-kucaklarkDatassist'in katkılarıyla 23 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Günümüzün popüler klişesi ‘her şeyin başı eğitim’ köklerini Yunan Antik Çağ filozofu Korintoslu Periandros’tan almıştır.
Kazandığı zaferlerle kolonilerini artıran, ülkesi Korintos’un ekonomisini güçlendiren ve her tür problemin üzerine giden acımasız tiran Periandros insan ruhunu besleyen sanat ve eğitimi hep el üstünde tutmuştur

Adalet Adamı Atinalı Solon

adalet-adami-atinali-solonkDatassist'in katkılarıyla 16 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Solon’u kanunlarından tanırız. Dönemi için devrim niteliğindeki kanunları toplumdaki eşitsizliklerle savaşır, insanların hakları doğrultusunda düzen içinde yaşamaları için adil bir sistem kurar.

solon aristokrat sınıfa dahil olmayan yani soylu kanı taşımayan orta sınıf bir Atinalıdır. Ticaret yaparak belli bir birikim edinmiş, hakkında yazılanları günümüze kadar saklanmış, rivayetlere dayanmayan kanlı canlı gerçek bir insandır. Tarihte bilinen ilk otobiyografiyi de Solon yazmıştır. Bu otobiyografi bir kitap şeklinde değildir, şiirlerden oluşur. Solon’un kendi hakkında yazma sebebi ise kendisi öldükten sonra da hatırlanmak ve gelecek nesillerinin reformlarından yararlanmalarını sağlamaktır.

Spartalı Khilon: Kendini bil

spartali-khilon-kendini-bilkDatassist'in katkılarıyla 09 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Var mıdır kendini bilmekten daha önemli bir nitelik? Delfi’deki Apollon Tapınağı’nın üzerinde yazar Khilon’un ölümsüz sözler ‘GNOTHI SEAUTON:’ KENDİNİ BİL

Kendini bilmek neden önemli? Sınırlarını bilen insan neler yapıp yapamayacağını bilir. Sınırlarını genişletmek, yapabilirliklerini arttırmak gibi çabalar içinde olması kendini geliştirmesi anlamına gelir. Keşfetmediği yönleri, varlığını hayal dahi edemediği becerileri olabilir; kendini bilmek, bunları keşfetmekle başlar. Potansiyelini bilmek ve yaptığı işlerde başarılı olmak insanı müthiş derecede tatmin eden bir şeydir ancak kişi kendini bilmeli ve altından kalkamayacağı işlere girmekten de kaçınmalıdır.

Çok dinleyin az konuşun

cok-dinleyin-az-konusunkDatassist'in katkılarıyla 02 Eylül 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Rodoslu Kleobulos "Dilinizi tutun" der. Ta o zamanlardan insanın en büyük zaafının dil olduğunu saptar ve çağdaşlarını uyarır: Çok dinleyin, az konuşun.

Dilimizden ne çok çekeriz değil mi? Bazen düşüncelerimizi süzgeçten geçirmeden konuştuğumuz için, bazen doğru ifade edemediğimiz için, bazen düşünmeden konuştuğumuz için, bazen de doğrucu Davut olduğumuz için... Sebepler çok farklı olsa da, sözlerimiz bizi rezil de eder, vezir de. Kleobulos ‘dinlemeyi sevmeli, gevezeliği değil’ diye bir başka sözle konuşmaktan çok dinlemenin önemini vurguluyor. Bugün hepimizi konuşma canlısıyız, kaçımız ben çok iyi bir dinleyiciyim diyebilir ki? Gerçekten...

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası