Başarınızı bir alanda sınırlamayın

basarinizi-bir-alanda-sinirlamayinkDatassist'in katkılarıyla 12 Ağustos 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Gelin beraber M.Ö. 6.yy’a, zaman yolculuğuna çıkalım. Her hafta Altın Çağ’ın yedi bilgesinden biriyle tanışalım. Bize yaşama dair, iş dünyasına dair dersler versinler, aradan geçen yüzyıllara meydan okuyarak... Bu haftaki konuğumuz Miletli Thales.

M.Ö. 6. yüzyıl, tarih öncesinde yaşanan ilk aydınlanma olarak tanımlanır, bu nedenle birçok tarih araştırmacısı bu döneme Altın Çağ adını vermiştir. 6. yüzyıl dünyanın birçok yerinde dehaların, bilginlerin, mesihlerin, bilgelerin yaşadığı, insanların farklı biçimlerde aydınlanmaya, doğruya yönlendiği farklı bir yüzyıl olma özelliği taşımış, uyanışı temsil etmiştir.

 

Kızım büyüyecek büyük adam olacak

kizim-buyuyecek-buyuk-adam-olacakkDatassist'in katkılarıyla 04 Ağustos 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Neden kızlarımızın çoğu fen-matematik bölümlerinden uzak durmayı seçiyor. İlgileri mi yok? Yetenekleri mi ? Yoksa onları biz mi alıkoyuyoruz?

Tıp, mühendislik ve pozitif bilimler alanında üniversite sıralarında erkeklere oranla çok az sayıda kız öğrenci görüyoruz. Neden? Youtube üzerinden yaklaşık 3.5 milyonun izlediği Verizon reklamına göre, ailelerin kız çocuklarını yetiştiriş tarzları bu sonuçların en önemli sorumlusu. Amerika’nın en büyük telekomünikasyon firmalarından Verizon’un yeni reklamı kız çocuklarının yetiştirilme tarzını konu alıyor:

Bağırmak mı istiyorsunuz? Toplantı odasına buyurun

bagirmak-mi-istiyorsunuzkDatassist'in katkılarıyla 22 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bağırmanın dozu, yeri ve hedefi ayarlandığında iyi sonuçlar verir. Problemlere bağırın, talihsizliklere bağırın, sorumluların hatalarına bağırın. Tüm öfkenizi toplantıda kusun ve çözüme odaklanın. Toplantıdan çıkarken herkes olumsuzluğu odada bıraksın ve olumluya yönelsin.

Çoğu zaman biz insanlar bağırmayı bir güç gösterisi olarak kullanırız. Yapma dediğimiz bir şeyi çocuğumuz yaptığında sesimizi yükseltiriz. İşyerinde asistanımız bir hata yaptığında bunu nasıl atlarsın diye bağırırız. Beklenmedik gelişmeler yüzünden işler sarpa sardığında sinirlenir, suçlu suçsuz herkese çıkışırız. Kontrolsüz bağırma kontrolsüz bir güçtür. Adeta elinizde otomatik tüfek, hedef olmaksızın önünüze çıkan her şeyi tararsınız. Sonuçta da hem kendinize hem çevrenize sadece zarar vermiş olursunuz.

 

Tükenmiş olabilir misiniz?

tukenmis-olabilirmisinizkDatassist'in katkılarıyla 15 Temmuz 2014 tarihinde Dünya Gazetesinde yayımlanmıştır.

Çok işim var hiç zamanım yok. Hiçbirşey beni mutlu etmiyor. Çok yorgunum, sıkıntılıyım, hızla sinirleniyorum. Aslında içimden de hiçbirşey yapmak gelmiyor…

Günümüzün en büyük problemlerinden biri İngilizce konuşulan dünyanın deyimiyle 'burn-out' olmak ya da türkçeleşmiş haliyle tükenmişlik. Burn out nedir? Yanmak, yıkılmak, çökmek, tükenmek, iflas etmek, zihinsel ve duygusal olarak tamamıyla kopma noktasına gelmek.

Bugünün yaşam koşullarında herkes çok fazla işi birarada yapmak, işte, evde, özel hayatında her yerde olmak, her işi üstlenmek ve durdurak bilmeden çalışmak zorunda. Bu bitmek tükenmek bilmeyen insanın yorulduğunu, susadığını, acıktığını, durup nefes alması gerektiğini unuttuğu düzende birçoğumuz öyle bir seviyeye geliyoruz ki, bir anda gözlerimiz kararıyor, düşüp bayılıyoruz, kalp krizi veya panik atak gibi ciddi sağlık problemleri yaşıyoruz, ya da vücudumuz bize yorgunluk, isteksizlik, sıkıntı gibi uyarılar veriyor. Tempomuzu hafifletmezsek öyle bir noktaya ulaşıyoruz ki, canımıza tak ediyor ve herşeyi geride bırakıp hayatın sunduğu en basit zevklerin tadını çıkarmak için inzivaya çekiliyoruz.

 

  • datassist-referanslar-1
  • datassist-referanslar-2
  • datassist-referanslar-3
  • datassist-referanslar-4
  • datassist-referanslar-5
  • datassist-referanslar-6

Dakika Personel Yönetimi

Bordrolama
Özlük Yönetimi
İzin Yönetimi

Sosyal Medya

Datassist FacebookDatassist LinkedinDatassist TwitterDatassist Google+


datassist-in-english

Datassist ISO 9001 Sertifikası

Datassist ISO 27001 Sertifikası